Daňové úlevy pro firemní školky spadly znovu pod stůl

Výdaje firem na provoz školky pro děti jejich zaměstnanců stále nejsou v Česku daňově uznatelné. Selhávání státu v podpoře rodičů při návratu do práce a zajištění péče o jejich předškolní děti tak financuje soukromý sektor z čistých zisků. A to i přesto, že daňové zvýhodnění firemních školek politici slibují již od roku 2008.

Za pět let od té doby ve Strakově akademii usedla již čtvrtá vláda. Ty stihly prosadit hned několik výrazných změn daní v Česku. Ať už to byl revoluční Topolánkův batoh, který mimo jiné zavedl jednotnou sazbu daně z příjmů fyzických osob a superhrubou mzdu, úřednický Janotův balíček obsahující i zvýšení DPH, nebo Nečasův úsporný balíček, který opět změnil DPH, ale třeba také snížil růst důchodů.

Na daňové úlevy pro firemní školky se ale za tu dobu nedostalo. “Rodinná politika je jednou z hlavních vládních priorit,” dodává k tomu zpráva ministerstva práce a sociálních věcí z listopadu 2008. Topolánková vláda ale v březnu 2009 padla a vzala s sebou i prorodinný balíček tehdejšího ministra práce Petra Nečase, který s daňovými úlevami pro firemní školky počítal. Firmy si tak výdaje na provoz své školky nemohly začít odečítat od základu daně od ledna 2010, jak bylo původně v plánu.

Fischerova vláda následně v červnu 2009 poslaneckou iniciativu exministra Nečase oživit sedm prorodinných opatření, z nichž jedním byla právě úleva pro firmy provozující školku, odmítla s tím, že by to za krize příliš zatížilo státní rozpočet. Nepřesvědčili ji ani argumenty, že očekávané náklady v souvislosti s daňovými úlevami pro zaměstnavatele kompenzuje zapojení rodičů, především matek s dětmi, na trhu práce coby daňových poplatníků a plátců sociálního a zdravotního pojištění.

Nebyla to ale konečná stopka pro návrh. O jeho osudu měla teprve rozhodnout Sněmovna. Jenže ta ho ani za rok, který ještě zbýval do dalších voleb, neprojednala. Z volebního klání v červnu 2010 vzešlá Nečasova vláda následně ohlásila, že očekává uznání daňových nákladů na vznik a provoz firemních školek od 1. 7. 2012.

Ale nestihla to prosadit. A do roka a do dne od nenaplnění slibu se ocitla v demisi. Rozpuštěním Sněmovny v posledním srpnovém týdnu pak firmám opět zhasla naděje, že nebudou muset čekat na další vládu a další nové poslance.

Program Dejme (že)nám šanci, spravovaný Nadací OSF, byl ukončen v roce 2017. Web není nadále aktualizován.
This is default text for notification bar