Podílu žen na korupčních trestných činech se dosud v České republice nikdo blíže nevěnoval. Zároveň se nedaří prosadit vyšší počet žen v rozhodovacích funkcích. Naším hlavním cílem proto bylo zvýšit povědomí o genderových aspektech korupce a provést výzkum v této oblasti.
Vytvořili jsme a rozšířili tři inovativní analýzy: právní analýzu korupčních trestných činů z hlediska genderu, sociologický výzkum odlišností v genderovém vnímání veřejnosti u korupčních trestných činů a aktuální data o zastoupení žen a mužů na rozhodovacích pozicích státní správy. Hlavní závěry analýz jsme prezentovali na závěrečné mezinárodní genderové konferenci, které se aktivně zúčastnila i zástupkyně norské Transparency International a zpravodajka genderové rovnosti organizace GRECO. Prezentovaly zahraniční postoje a dosavadní zjištění související s tématem genderu a korupce. V souboru doporučení směrem k České republice zaznělo, že sběr a porovnávání genderově senzitivních dat je z hlediska národního i mezinárodního srovnávání velice důležitý. Do projektu se v průběhu realizace zapojili i zástupci státní správy.
Hlavní zjištění analýz mohou být využívána advokačními, genderovými a protikorupčními neziskovými organizacemi, politickými stranami a odborníky veřejné správy jako doplňující argumenty, jež podpoří zvýšení počtu žen v rozhodovacích pozicích, což považujeme – kromě samotného otevření tématu – za jeden z nejvýznamnějších přínosů projektu.