Posílení a rozvíjení spolupráce českých a norských organizací představuje jeden z klíčových cílů programu Dejme (že)nám šanci. Díky Fondu bilaterální spolupráce může získat norského partnera každý příjemce grantu v rámci programu. Termín pro příjem žádostí o podporu byl prodloužen do konce srpna 2016.
Termín pro podání žádostí o spolupráci s Norskem prodloužen
Jedním z cílů programu Dejme (že)nám šanci je rozvíjet spolupráci mezi českými a norskými organizacemi. Přímo na sdílení a přenos znalostí, technologií, zkušeností a osvědčených postupů je určena částka 2,67 milionu korun ve Fondu bilaterální spolupráce.
Grant lze získat na financování aktivit, které jsou zaměřeny na spolupráci českých a norských organizací a vyplývají z aktuálních potřeb příjemce grantu – tj. nemusí přímo souviset s podpořeným projektem. Grant ale také může vyplývat z aktuálního vývoje projektu a rozvíjet stávající projektové aktivity. Výčet oprávněných aktivit najdete v Pravidlech na straně 8.
Oprávněnými žadateli o grant na tyto tzv. projekty spolupráce jsou pouze příjemci malých a velkých grantů z programu Dejme (že)nám šanci. Podmínkou žádosti je spolupráce s norskou organizací, či s norským odborníkem, nebo aktivita, která je realizovaná v Norsku, čikterá se zabývá norskou perspektivou.
Za pozornost v tuto chvíli stojí hlavně skutečnost, že lhůta pro podání žádosti o grant z tohoto fondu se významně prodloužila, a to až do 31. 8. 2016 (resp. do vyčerpání alokovaných finančních prostředků).
Zatímco projekty realizované v rámci malých i velkých grantů vyžadují spolufinancování ze strany žadatele (ve výši odpovídající typu organizace), projekty spolupráce jsou hrazeny z Fondu bilaterální spolupráce v plné výši 100 %.
Další informace najdete zde.
Podporu fondu dosud získalo osm organizací, některé projekty již skončily, u jiných realizace stále probíhá. Jednou z podpořených organizací byla například Liga otevřených mužů, jejíž zaměstnanci si díky návštěvě tří norských organizací zvýšili kapacity pro práci s násilnými osobami a posílili expertízu v této problematice. Norsko má s prací s násilnými osobami mnohaletou zkušenost a může vycházet i z dat reprezentativních výzkumů mezi klienty programů pro původce násilí. Zástupci organizace tak měli možnost se podrobněji seznámit s metodou práce s násilnými osobami, kterou v roce 2015 LOM adaptovala na české prostředí a začala používat v České republice.
Dále byla v rámci fondu bilaterální spolupráce podpořena organizace Gender Studies. Spolu s partnerskou organizací zorganizovali cestu zaměřenou na poznání know-how v oblasti rovných příležitostí a vzdělávání mladých lidí. Snažili se zjistit, jak motivovat chlapce a dívky pro volbu netradičních povolání a odstraňovat generové stereotypy při kariérních volbách. Dobré praxe, v Norsku zaváděné a testované, prokazatelně vedou k hmatatelným změnám. Účastníkům cesty se podařilo získat reálné povědomí o problémech, kterým mladí lidé čelí, a o výhodách netradičních povolání. Jako velmi inspirující se například ukázalo setkání s koordinátory projektu Muži do mateřských škol. Z načerpaných zkušeností vznikla metodika, která shrnuje příklady dobrých praxí z Norska a bude využívána při práci s mládeží, školami i zaměstnavateli. Řadu dobrých praxí lze pilotně ověřovat i v České republice.
V oblasti rovnosti žen a mužů se Norsko jednoznačně řadí ke špičce Evropy, proto se i organizace Forum 50% rozhodla využít možností bilaterálního fondu spolupráce. Projekt zaměřený na posílení spolupráce v rámci stávajícího mentoringového programu političek opět přímo těží z norských zkušeností. Pět českých političek získalo díky projektu praktické zkušenosti s činností svých mentorek v prostředí, které podporuje zapojování žen do politického procesu. Forum 50 % dále využije nabytých dovedností a kapacit při své advokační činnosti a k realizaci dalších aktivit vedoucích k prosazování rovného zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích.
Další zprávy o spolupráci příjemců programu Dejme (že)nám šanci s norskými partnery si můžete přečíst zde:
http://ilom.cz/novinky/tematicke-clanky/sila-a-nasili/muzi-vztek-a-nasili/
http://www.rozkosbezrizika.cz/foto/category/21-kdo-pomaha-zlobivym-holkam-a-muzum-v-norsku
Všichni příjemci s projekty podpořenými z Fondu bilaterální spolupráce se shodují na tom, že díky kontaktu a spolupráci s norským partnerem se jim podařilo získat nový vhled do problematiky, kterou se zabývají, a inspiraci pro svou práci.
Seznam norských organizací, se kterými můžete spolupracovat.
Prezentace odborníků z Norska, kteří se zúčastnili zahájení programu
Liss Schanke – Does equality pay?
Espen A. Eldøy – National Mediation Service
Mona Renolen – Practical Experiences from Mainstreaming Gender Equality in Norway