Reakce nadací rozdělujících prostředky z EHP a Norských fondů na vystoupení poslankyně Chalánkové

Nadace Open Society Fund Praha, Nadace rozvoje občanské společnosti a Nadace Partnerství, neziskové organizace fungující jako zprostředkovatelé pro programy financované z Norských fondů a fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP fondy) vydávají společné prohlášení v návaznosti na vystoupení poslankyně Jitky Chalánkové, místopředsedkyně strany TOP 09, které publikovala na webových stránkách strany TOP 09 v pondělí 2. května 2016.

Paní poslankyně Chalánková mimo jiné uvedla, že ze seznamu tzv. Norských fondů je patrný jasný tlak na prosazování jiných ideových záměrů. Podobná tvrzení zásadním způsobem zasahují do práce zprostředkujících organizací stejně jako příjemců grantů z Norských fondů a ztěžují samotné fungování organizací. Neziskové organizace jsou čím dál častěji osočovány z „prosazování ideových záměrů podle vzorců, které Norsko ve spolupráci s ministerstvy České republiky považuje za – podle sebe – správné“. Proto bychom rádi upozornili na několik důležitých faktů.

Z EHP a Norských fondů jsou hrazeny projekty v oblastech, na které Česká republika dlouhodobě přispívá velmi málo nebo vůbec, jako například domácí násilí či začleňování znevýhodněných skupin obyvatel do běžného života. Aby mohly neziskové organizace zajistit poskytování služeb svým klientům, nemají paradoxně jinou možnost než žádat o podporu z fondů, do nichž přispívají státy mimo Evropskou unii. Příkladem je Evropská linka pomoci, v jiných zemích garantovaná alespoň částečně ze státního rozpočtu, v ČR zřízená a dosud provozovaná díky Norským fondům, nebo projekty, které nabízejí inovativní pohled na problematiku aktivního stárnutí. Zcela absurdní je pak hledat cizí ideový záměr v ochraně ohrožených živočišných a rostlinných druhů, péči o biologicky cenné lokality nebo ve snaze o zlepšení prostředí pro život ve městech.

Všechny projekty administrované výše zmíněnými nadacemi byly vybrány v otevřených grantových výzvách a hodnoceny nezávislými hodnotiteli z České republiky. Donoři ze zemí Evropského hospodářského prostoru nemají na výběr a průběh projektů žádný vliv, pouze kontrolují, zda realizátoři naplňují, k čemu se na začátku projektu zavázali.

Nadace Open Society Fund Praha, Nadace rozvoje občanské společnosti a Nadace Partnerství žádají politiky, aby jako veřejné osobnosti vždy pečlivě uvážili svá tvrzení a neovlivňovali jimi negativně práci neziskových organizací.

Na prohlášení paní poslankyně Chalánkové reagovala také média, například Aktuálně.cz, Lidové noviny, časopis Euro.

Informace k EHP a Norským fondům

· Poskytovateli podpory jsou tři nečlenské státy EU a zároveň členské státy EHP, tedy Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Finanční podporu od nich přijímá 16 zemí ve střední, východní a jižní Evropě, tedy převážně takzvané nové členské země EU.

· V současné době je v plném proudu druhé grantové období, ve kterém Česká republika čerpá přibližně 3,5 mld. Kč. Finanční prostředky jsou rozděleny mezi prioritní oblasti, kam patří například podpora současného umění, ochrana životního prostředí, sociální a zdravotní rozvoj, spolupráce ve vzdělávání, vědě a výzkumu, posílení neziskového sektoru či spolupráce v justici. EHP/Norské fondy financují rovněž oblasti, které jsou z rozpočtu ČR financovány jen minimálně, či se objem prostředků snižuje (např. domácí násilí).

· O programy, které jsou v ČR realizovány, projevila ČR zájem, protože vyhodnotila jejich potřebnost pro ČR, a sama si je prostřednictvím jednotlivých resortů zvolila.

· Do roku 2016 bude z těchto peněz v Česku financováno patnáct programů. Všechny musí respektovat lidská práva, řádnou správu finančních prostředků, udržitelný rozvoj a rovné příležitosti žen a mužů a vznikly na základě dohody České republiky a Norska. Důraz je kladen také na začlenění menšin nebo zlepšení situace Romů.

· Finanční prostředky z EHP a Norských fondů nemíří jen do neziskového prostoru, podporují také výzkumné instituce, ministerstva, veřejný i soukromý sektor (obce, kraje, firmy aj.), církevní organizace a mezivládní organizace s působností v České republice. Neziskové organizace jako realizátoři projektů jsou vzhledem k celkovému objemu peněz pro Českou republiku minoritními příjemci.

Program Dejme (že)nám šanci, spravovaný Nadací OSF, byl ukončen v roce 2017. Web není nadále aktualizován.
This is default text for notification bar