Na konferenci Evropa bez genderově podmíněného násilí jsme promítali norský film Sinnna Mann (Zuřivec) o domácím násilí. Jde o výukový film, který je určen i školním dětem od páté třídy. Pokud máte zájem o jeho využití, obraťte se na Soňu Dvořáčkovou (dvorackova.sona@vlada.cz, tel.: 296 153 557), nebo Radana Šafaříka (safarik.radan@vlada.cz, tel.: 296 153 534) z Úřadu vlády ČR.
Krátká ukázka z filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=1SsXQ8M4Ee8
Film Sinna Mann (Zuřivec) byl natočen podle oceněné knihy Zuřivec Gro Dahlové a Sveina Nyhuse. K napsání knihy dal podnět terapeut Øivind Aschjem z norské organizace Alternativ til Vold (Alternativa násilí). Øivind Aschjem pracoval se skupinou dětí, které zažily domácí násilí, a řešily zejména otázku viny.
Společně si určily osobnost, od které by chtěly slyšet odpověď – tou se stal norský král Harald V., který skutečně přání dětí vyslyšel, pozval je k sobě a vysvětlil jim, že násilí jejich vina opravdu není. Na základě tohoto příběhu následně vznikla kniha, divadelní představení a film – Sinna Mann.
Animovaný film Zuřivec zpracovává smutné a složité téma. Setkáváme se v něm s předškolákem Bójem, který žije se svými rodiči. Jeho otec se občas proměňuje ve strašného zuřivce, který se neumí ovládat a bije matku. Když se otec uklidní, lituje svého chování, Bój je však vyděšený a trápí se.
Přemýšlí, zda je to jeho chyba, že tatínek tak zuří. Nakonec napíše dopis Králi a prozradí mu své tajemství. Jednoho dne zaklepe král na dveře a pozve otce, aby u něj bydlel na zámku. Tam má otec možnost poznat sám sebe a také zuřivce, který se v něm probouzí. Zuřivec přináší jasné poselství pro všechny, kteří obdobnou situaci zažili, tj. že v tom nejste sami, není to vaše vina a můžete se svěřit někomu, komu důvěřujete, neboť násilí je možné zastavit.